Herbal Masala Tea Price: How to Compare Quality and Value

Sneh All in One Herbal Masala Tea pack on a store shelf beside a cup of masala tea and whole spices, with a rupee price tag leading to a shopping cart

Author: SNEH All In One Editorial Team
Reviewed by: SNEH All In One Herbal Tea Specialists

Our SNEH All In One green-tea-based Herbal Masala Tea is currently listed at ₹150 for 250g, which equals ₹60 per 100g. With a level-teaspoon serving of approximately 2–3g, the estimated product cost is about ₹1.20–₹1.80 per cup, excluding milk, water or other preparation costs. The exact number of cups depends on the amount used per serving.

Key Takeaways For Herbal Masala Tea

  • Compare Herbal Masala Tea using price per 100g and cost per serving, rather than pack price alone.
  • Our blend contains green tea, so it naturally contains caffeine.
  • Loose blends and tea bags can have different per-serving costs because their formats and serving sizes differ.

How Much Does Herbal Masala Tea Cost in India?

Herbal Masala Tea prices vary by pack size, ingredients and product format. Our regular Herbal Masala Tea is currently listed at ₹150 for 250g, while our sugarless version is listed at ₹170 for 200g. That works out to ₹60 per 100g for the regular blend and ₹85 per 100g for the sugarless version.

Herbal Masala Tea Price Comparison

Product

Pack Size

Listed Price

Price per 100g

Cost per Serving

SNEH All In One Herbal Masala Tea

250g

₹150

₹60

₹1.20–₹1.80*

SNEH All In One Herbal Masala Tea Sugarless

200g

₹170

₹85

—

Mainak Herbal Masala Tea

250g

₹171

₹68.40

—

Mainak Masala Tea Bags

25 bags

₹116

—

₹4.64/bag

Blue Tea Indian Chai Masala

30 tea bags

₹399 sale price

—

₹13.30/bag

N Square Masala Tea

7 × 3g bags

₹200

—

₹28.57/bag

*The SNEH serving cost is based on a 2–3g serving.

Among the products checked, prices run from ₹60–₹68.40 per 100g for the 250g loose blends and ₹4.64–₹28.57 per tea bag. These figures are for comparison only, not a ranking.

Price comparison checked: 30 September 2026.

Our SNEH All In One Herbal Masala Tea is a green-tea-based blend. Mainak Herbal Masala Tea uses black CTC tea with Indian spices, so its formulation is different even though the pack size is similar.

Blue Tea Indian Chai Masala is shown as a 30-teabag product. Its listed sale price of ₹399 works out to ₹13.30 per bag.

N Square Masala Tea is sold in a much smaller 7-bag format, so its per-bag figure should be treated as a trial-size comparison, not a like-for-like pack comparison.

How Do You Calculate Herbal Masala Tea Price Per 100g?

To compare Herbal Masala Tea prices fairly, convert each product to a common 100g price. Divide the pack price by the pack weight in grams and multiply by 100. This makes different pack sizes easier to compare.

Formula:

Price per 100g = Pack price ÷ Pack weight × 100

For our 250g pack:

₹150 ÷ 250 × 100 = ₹60 per 100g

For our 200g sugarless pack:

₹170 ÷ 200 × 100 = ₹85 per 100g

For tea bags, price per 100g may not always be the most useful comparison. In that case, compare the price per bag and the recommended serving format.

What Is the Cost Per Cup?

With a level-teaspoon serving of approximately 2–3g, our ₹150, 250g pack has an estimated product cost of ₹1.20–₹1.80 per cup. This covers the tea product only and does not include milk, water, sweeteners or other preparation ingredients.

At ₹0.60 per gram:

  • 2g serving: ₹1.20 per cup
  • 2.5g serving: ₹1.50 per cup
  • 3g serving: ₹1.80 per cup

At this serving range, a 250g pack would provide approximately 83–125 servings. Your actual number of cups depends on the amount used for each preparation.

What Factors Affect Herbal Masala Tea Cost?

Herbal Masala Tea cost is affected by ingredients, pack size, serving size, product format and packaging. A loose blend and an individually packed tea bag can have very different costs per serving even when their headline prices appear similar.

The main factors include:

  • Pack size: Larger packs can offer a lower price per 100g.
  • Serving size: The amount used per cup affects total servings.
  • Ingredients: Different tea, herb and spice combinations can affect formulation and price.
  • Format: Loose blends and tea bags have different packaging requirements.
  • Packaging: Individual sachets or premium packaging can increase product cost.
  • Delivery and taxes: Check what is included in the displayed price before comparing products.

How Do You Compare Herbal Masala Tea Quality?

To compare Herbal Masala Tea quality, check the ingredient list, net quantity, serving information, best-before details, manufacturer information and food-safety details instead of judging quality from price alone.

Before buying, check:

  1. The complete ingredient list.
  2. Net quantity and pack size.
  3. Recommended serving size.
  4. Price per 100g or per serving.
  5. Best-before information.
  6. Manufacturer and packer details.
  7. FSSAI information provided on the packaging.

For official food-labelling requirements, refer to the FSSAI Labelling and Display requirements.

Woman in a supermarket aisle reading the label on a Sneh All in One Herbal Masala Tea pack, with the text "How Do You Compare Herbal Masala Tea Quality?

Is Herbal Masala Tea the Same as Regular Masala Chai?

No. Regular masala chai commonly uses black tea, while our Herbal Masala Tea uses green tea along with herbs and spices. The different tea base and formulation also mean that products with similar names may have different prices and serving characteristics.

Our label lists:

Green Tea, Tulsi, Pippali, Ajwain, Giloy, Ginger, Mulethi, Cinnamon and Clove.

The product information identifies the flavour as Cardamom. Because Cardamom is not separately included in the ingredient list provided above, the flavour description and ingredient declaration should be kept consistent with the current physical pack.

Woman smiling as she pours masala tea from a glass teapot into a cup beside a Sneh All in One Herbal Masala Tea pack, with the text "Is Herbal Masala Tea the Same as Regular Masala Chai?

Does Our Herbal Masala Tea Contain Caffeine?

Yes. Our Herbal Masala Tea contains green tea, which naturally contains caffeine. Therefore, it should not be described as a caffeine-free tea.

Green tea generally contains less caffeine than black tea, although the actual amount can vary depending on the tea, quantity used and preparation method.

What Should You Check When Buying Herbal Masala Tea Online?

When buying Herbal Masala Tea online, focus on the current selling price, delivery terms, product reviews, pack size and seller information after checking the product details.

For online purchases, check:

  • Current selling price versus MRP
  • Whether the price is a sale price
  • Delivery charges and free-shipping threshold
  • Expected delivery time
  • Product reviews and review count
  • Whether you are buying from the brand’s website or a marketplace
  • Return or replacement terms
  • Current product availability

You can check our Herbal Masala Tea product page and Sugarless Herbal Masala Tea page for current product information.

What Does Our SNEH All In One Herbal Masala Tea Include?

Our SNEH All In One Herbal Masala Tea is a green-tea-based blend with herbs and spices. Our ingredient list is:

Green Tea, Tulsi, Pippali, Ajwain, Giloy, Ginger, Mulethi, Cinnamon and Clove.

The product information identifies it as a Cardamom-flavoured Herbal Masala Tea and a loose-leaf product.

Product Detail

Information

Product

Masala Tea – Cardamom and Herbs flavour

Tea variety

Green Tea

Pack size

250g

Listed price

₹150

Price per 100g

₹60

Ingredients

Green Tea, Tulsi, Pippali, Ajwain, Giloy, Ginger, Mulethi, Cinnamon, Clove

Sweetness

Not Sweet

Country of origin

India

Manufacturer

Sneh Enterprises

Sneh Enterprises is the manufacturer/packer listed for the product under the SNEH All In One brand.

How Should You Order and Receive Herbal Masala Tea?

Our Herbal Masala Tea is currently listed at ₹150 for 250g, and delivery is stated as 7–10 days across India. Orders above ₹499 qualify for free shipping. Delivery charges for orders below ₹499 should be checked according to the applicable shipping terms at checkout.

Frequently Asked Questions

What is the current price of SNEH All In One Herbal Masala Tea?

Our current Herbal Masala Tea is listed at ₹150 for 250g, which equals ₹60 per 100g. The listed product price includes GST.

What is the price of the SNEH sugarless Herbal Masala Tea?

Our Sugarless Herbal Masala Tea is listed at ₹170 for 200g, which works out to ₹85 per 100g. Check the current product page for availability and the latest selling price.

Does SNEH All In One Herbal Masala Tea contain green tea?

Yes. Our Herbal Masala Tea contains green tea, along with Tulsi, Pippali, Ajwain, Giloy, Ginger, Mulethi, Cinnamon and Clove. It is listed as a green-tea variety with a Cardamom flavour.

Does SNEH All In One Herbal Masala Tea contain caffeine?

Yes. Because our blend contains green tea, it naturally contains caffeine. Therefore, it should not be described as caffeine-free.

Is Herbal Masala Tea suitable for making with milk and water?

Yes. Our product can be prepared with milk or water. Follow the preparation instructions provided on the current product packaging.

How should I store Herbal Masala Tea?

Store the tea according to the instructions provided on the current product packaging and keep it protected from moisture. Follow the best-before date printed on the pack.

Final Takeaway

The most useful way to compare Herbal Masala Tea prices is to look at price per 100g and cost per serving rather than the pack price alone.

Our current 250g Herbal Masala Tea is listed at ₹150, or ₹60 per 100g. With a 2–3g serving, the estimated product cost is ₹1.20–₹1.80 per cup. Along with price, compare the tea base, ingredients, serving format, pack size and delivery terms before buying.

Picture of Anu Sharma

Anu Sharma

Anu Sharma, Founder of SNEH All In One – Naturally Crafted Teas, is a wellness entrepreneur passionate about helping people make informed decisions for better health and lifestyle. With knowledge of herbal ingredients and natural wellness practices, she shares insights on balanced living, mindful habits, and everyday wellness while promoting trusted, quality-focused, and accessible health awareness.

Post Categories

Recent Posts